Hypsophrys nicaraguensis


Pielęgnica nikaraguańska


Names in different languages:
English: Moga

Position in systematics:
Cichlasomatinae
see species belonging to: Cichlasomatinae

Distribution:
Ameryka Środkowa
see species belonging to: Ameryka Środkowa

Polish synonyms:


Latin synonyms:
Heros nicaraguensis, Cichlasoma nicaraguense, Copora nicaraguensis

(Günther, 1864).
Pochodzenie: Ameryka Środkowa; jeziora Nicaragua i Managua w Nikaragui oraz dorzecze Rio San Juan w Kostaryce.
Wielkość: samce do 25 cm długości, samice nieco mniejsze.
Akwarium: Minimum 120 cm długości. Dekoracje w postaci skalnych grot i korzeni. Miejscami posadzone wytrzymałe rośliny w zabezpieczonych przed rozkopaniem doniczkach. Podłoże z piasku lub drobnego żwirku. Woda średnio twarda o temperaturze 23-27°C i pH 7,0-8,0.
Charakterystyka: Terytorialna ale stosunkowo spokojna pielęgnica. W okresie rozrodczym przekopuje podłoże i może niszczyć rośliny. Najlepiej hodować w parze w towarzystwie ryb o podobnym usposobieniu i wielkości. Nie powinna być trzymana w jednym akwarium z pielęgnicą zebrą (Archocentrus nigrofasciatus) z którą może się krzyżować.
Opis: Ciało proporcjonalnie zbudowane. Bardzo efektowne ubarwienie zmienne w zależności od odmiany geograficznej. Cechą charakterystyczną jest mniej lub bardziej widoczny ciemny pas biegnący od nasady płetwy ogonowej po pokrywy skrzelowe. W połowie jego długości ciemna nieregularna plama. Samce zwykle większe od samic, mniej kolorowo ubarwione od nich. U wyrośniętych samców widoczny niewielki czołowy guz.
Rozmnażanie: Łatwe. Dobrana para odbywa tarło w grocie. Co ciekawe ikra nie jest przyklejana do sklepienia czy ścian gniazda ale leży luźno w niewielkim zagłębieniu podłoża w jego najbardziej niedostępnym kącie. Po trzech dniach z ikry wykluwają się larwy, które po następnych czterech dniach rozpoczynają samodzielne pływanie. Pierwszy pokarm powinny stanowić naupliusy artemii. Samica bezpośrednio opiekuje się ikrą i narybkiem, zaś samiec strzeże terytorium lęgowego.
Pokarm: Wszystkożerna; pokarmy sztuczne w płatkach i pałeczkach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz pokarmy żywe i mrożone w postaci larw owadów, skorupiaków itp.
Andrzej Zabawski

2000-2014 Akwafoto - all rights reserved. Reproduction of this Web site, in whole or in part, in any form or medium without express written permission from Andrzej Zabawski is prohibited and subject to International copyright laws.
Author of pictures: Andrzej Zabawski azabawski@gmail.com
Jakarta Apache Struts 2, Postrgres. Developer: Artur Białosiewicz arti01@onet.eu
eXTReMe Tracker